Nowe zasady transportu psów do USA od 1 sierpnia 2024 – co musisz wiedzieć?

dr hab. Krzysztof Koźmiński
09.08.2024

Od 1 sierpnia 2024 r. obowiązują nowe zasady dotyczące przewozu psów na teren Stanów Zjednoczonych, w tym przewozu lotniczego przez linie lotnicze zarówno w zakresie lotów komercyjnych, jak i czarterowych. Jakie kroki należy podjąć, aby przewieźć samolotem psa do USA oraz z jakimi obowiązkami wiąże się przewóz psa transportem lotniczym? Zapraszamy do lektury!

Ogólne zasady przewozu psów transportem lotniczym

Podróż z psem transportem lotniczym wiąże się z koniecznością respektowania restrykcyjnych procedur oraz licznych ograniczeń. Zazwyczaj psy mniejszych ras podróżują w kabinie u boku swoich opiekunów. Sytuacja to komplikuje się w momencie, gdy pies, ze względu na swoje cechy szczególne (np. rasa, wielkość, waga etc.) nie kwalifikuje się do przewozu w kabinie, a jedynie do przewozu w transporterze w luku bagażowym.

Każda linia lotnicza posiada własne warunki przewozu psów, które zależą od wielkości, wagi, a nawet czasami i rasy psa. Co do zasady: w przypadku psów mniejszej budowy ciała – przewoźnicy lotniczy zezwalają zabrać je do kabiny, a co za tym idzie podróżować obok ich opiekunów. W tym przypadku małe psy podróżują zazwyczaj w specjalnych, przystosowanych do tego torbach dla psów w określonym kształcie i rozmiarze. W zależności od polityki przewoźnika specyfikacja tych toreb może się nieco różnić. Generalnie przewoźnicy przyjmują, że waga takiej torby/pojemnika wraz z psem nie może przekroczyć 8 kg[1].

W sytuacji natomiast kiedy torba/pojemnik wraz ze zwierzęciem, przekroczy 8 kg, wówczas podróż takiego psa może jedynie nastąpić przy użyciu transportera w luku bagażowym. W tej sytuacji traktuje się takiego psa jako bagaż rejestrowany[2]. Zwierzę powinno posiadać:

  • aktualne zaświadczenia weterynaryjne o stanie zdrowia (badanie kliniczne, odrobaczenie, odkleszczenie), uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych (wystawione do 48 godzin przed odlotem),
  • wszczepiony mikroczip,
  • specjalny paszport (wydawany przez weterynarza) wraz z numerem mikroczipa,
  • aktualną książeczkę szczepień (przeciwko wściekliźnie) oraz
  • odpowiednio dobrany transporter.

Z kolei, w przypadku podróży psa w kabinie, w trakcie całego lotu zwierzę musi pozostawać w transporterze lub specjalnej torbie, a podczas startu, lądowania i w przypadku turbulencji, torba/pojemnik wraz z nim musi znajdować się pod fotelem pasażera znajdującego się przed fotelem posiadacza psa.

Obrazek nr 1 i 2. Od lewej strony: podróż psa przy pomocy cargo, podróż psa przy użyciu torby/pojemnika w kabinie pasażerskiej.
Źródło: obrazek nr 1 – Kiedy można zabrać zwierzę do samolotu (e-pets.eu) [dostęp: 25.06.2024 r.],
obrazek nr 2 – Przewóz zwierząt w luku bagażowym jako cargo | LOT.com [dostęp: 25.06.2024 r.].

Co więcej, aktualne przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie regulują przewozu zwierząt przy użyciu transportu lotniczego. W tej kwestii prawodawca pozostawił przewoźnikom swobodę w zakresie ustalania polityki ich przewozu. Często linie lotnicze w swoich procedurach wewnętrznych (w tym w regulaminach przewozu) odwołują się do przepisów i wytycznych LAR (Live Animals Regulations), wydanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA)[3]. Zgodnie z nimi przewoźnik lotniczy jest odpowiedzialny za dobrostan i bezpieczny transport, w tym załadunek i zabezpieczenie zwierząt w luku bagażowym oraz ich dostarczenie do miejsca przeznaczenia.

Przewóz psa na teren USA od 1 sierpnia 2024 r.

W związku z przepisami CDC[4], począwszy od dnia 1 sierpnia 2024 r. – zarówno przewoźnicy, jak i posiadacze zwierząt – obowiązani są stosować nowe zasady dotyczące transportu psów na teren Stanów Zjednoczonych. CDC, argumentując te zmiany, uzasadnia je potrzebą ochrony amerykańskich rodziny, społeczności i zwierząt domowych, przed ponownym wprowadzeniem wścieklizny psów do Stanów Zjednoczonych, która to ochrona stanowi priorytet zdrowia publicznego[5].

Obowiązki posiadacza w zakresie przewozu psa transportem lotniczym na teren USA od 1 sierpnia 2024 r.

Posiadacze psów chcąc podróżować ze swoim podopiecznym przy użyciu transportu lotniczego, obowiązani są podjąć konkretne kroki, aby takowy przewóz był możliwy. Jak wskazuje CDS na swojej stronie wszystko zależy od tego „gdzie pies znajdował się w trakcie 6 miesięcy przed planowanym lotem[6].

Podkreślić należy, że wprowadzonymi zmianami CDC uprościło procedury przewidziane dla psów przybywających z krajów wolnych od wścieklizny lub niskiego ryzyka krajów niskiego ryzyka, do których należą m.in. Czechy, Dania, Francja, Wielka Brytania (w tym Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna) czy Grecja[7]. Tym samym, w przypadku psów, które przez ostatnie 6 miesięcy przebywały tylko w krajach wolnych od wścieklizny lub niskiego ryzyka, jedynym formularzem, który obowiązany jest wypełnić posiadacz psa, jest formularz importu psa CDC (dalej również jako „Formularz Transportowy”).

Obrazek nr 3. Fragment Formularza Transportowego[8]
Źródło: Animal Importation Form (workflowcloud.com) [dostęp: 31.07.2024 r.]

Oprócz posiadania pokwitowania za Formularz Transportowy w trakcie wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych pies musi:

  • wyglądać na zdrowego,
  • mieć co najmniej 6 miesięcy w momencie wjazdu lub powrotu do USA,
  • mieć mikroczip, którego można wykryć za pomocą uniwersalnego skanera w celu jego identyfikacji.

W przypadku natomiast, gdy pies w ciągu ostatnich 6 miesięcy przebywał na terenie krajów takich jak: Białoruś, Kolumbia, Peru, Qatar, Rosja, Turcja czy Ukraina (tzw. kraje wysokiego ryzyka[9]), wówczas jego wjazd na teren USA uzależniony jest od spełnienia rygorystycznych wymogów. Podzielić je należy na sytuację, w której szczepienie nastąpiło na terenie USA lub za granicą.

W pierwszy przypadku posiadacz psa z chwilą przylotu do USA obowiązany jest posiadać

  • pokwitowanie Formularza Transportowego oraz
  • zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie wydane w USA lub eksportowe świadectwo zdrowotne zatwierdzone przez USDA (U.S. Department of Agriculture).

Tak samo, jak w przypadku krajów niskiego ryzyka, trakcie wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych pies musi:

  • wyglądać na zdrowego,
  • mieć co najmniej 6 miesięcy w momencie wjazdu lub powrotu do USA,
  • mieć mikroczip, którego można wykryć za pomocą uniwersalnego skanera w celu jego identyfikacji, z tą różnicą, że mikroczip musi zostać wszczepiony przed otrzymaniem szczepionki przeciwko wściekliźnie. W przeciwnym razie szczepionka będzie nieważna. Co więcej numer mikroczipa musi być podany na wszystkich wymaganych formularzach i dokumentach uzupełniających.

Z kolei, jeśli szczepienie nastąpiło poza granicami USA, wówczas posiadacz psa z chwilą przylotu do USA obowiązany jest posiadać dodatkowo zaświadczenie o zagranicznym szczepieniu przeciwko wściekliźnie i formularz mikroczipowy.

Mając na uwadze, że kwestie te początkowo mogą sprawiać wrażenie dość problematycznych, przygotowaliśmy dla Państwa tabelę na bazie wytycznych CDC, która pozwoli lepiej zrozumieć omawianą kwestię.

Pamiętać należy, że w przypadku krajów wysokiego ryzyka psy mogą wjechać do USA na dowolnym lotnisku, w porcie morskim lub na lądowym przejściu granicznym, o ile port jest zgodny z pokwitowaniem z Formularza Transportowego.

Obowiązki linii lotniczych w zakresie przewozu psa transportem lotniczym na teren USA od 1 sierpnia 2024 r.

Od 1 sierpnia 2024 r. linie lotnicze chcąc kontynuować politykę przewozu psów na teren USA obowiązane są tworzyć osobny list przewozowy (AWB) dla każdego przewożonego psa[10]. W przypadku, gdy linia lotnicza z jakichkolwiek przyczyn nie jest wstanie utworzyć AWB, musi złożyć wniosek o zezwolenie na przewóz psa, postępując zgodnie procedurą dostępna na stronie CDC[11]. W przypadku, gdy linie lotnicze nie utworzą AWB lub nie uzyskają zwolnienia, nie mogą przewozić psów jako bagażu podręcznego lub rejestrowanego do USA.

Oprócz listu przewozowego wszystkie Linie Lotnicze muszą m.in.: potwierdzać wszystkie wymagane dokumenty przed wejściem psa na pokład, w odniesieniu do wszystkich psów, w tym psów asystujących (w tym tych, które opuściły Stany Zjednoczone i wracają – niezależnie od kraju, z którego przyjeżdżają), przekazywać całą dokumentację weterynaryjną dotyczącą chorych lub martwych zwierząt do CDC Port Health Station, brać na siebie odpowiedzialność i pokrywać wszelkie koszty finansowe związane z opieką, przetrzymywaniem i zwrotem psów porzuconych przez importerów, zwracać psy, którym odmówiono wjazdu do kraju wyjazdu w ciągu 72 godzin od odmowy. Linie Lotnicze, nie muszą z kolei kontaktować się z CDC w celu uzyskania zgody przed wejściem psa na pokład samolotu.

Kancelaria Jabłoński Koźmiński zajmuje się doradztwem w zakresie prawa lotniczego, a jej Zespół posiada wiedzę – popartą publikacjami naukowymi oraz popularyzatorskimi – w zakresie prawnych aspektów transportu międzynarodowego. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości dotyczących tego zagadnienia serdecznie zapraszamy do kontaktu.


[1] Traveling with pets on Air France, Travel with your pet | Air France [dostęp: 25.07.2024 r.]; Zwierzę na pokładzie samolotu, Zwierzę na pokładzie samolotu | LOT.com [dostęp: 25.07.2024 r.]; Reservation for pets, Flying with a dog or cat in the cabin or hold – KLM Poland [dostęp: 25.07.2024 r.].

[2] Zgubienie psa przez linie lotnicze a odszkodowanie (prawo.pl) [dostęp: 24.07.2024 r.].

[3] IATA – Live Animals Regulations (LAR) [dostęp: 24.07.2024 r.].

[4] From August 1, 2024, Onward: Information for Airlines on Dogs Being Imported into the U.S. | Importation | CDC [dostęp: 31.07.2024 r.].

[5] Ibidem

[6] Bringing a Dog into the U.S. | Importation | CDC [dostęp: 31.07.2024 r.].

[7] Pełny wykaz Informacji o statusie wścieklizny według podziału na poszczególne kraje dostępny jest na stronie: https://www.cdc.gov/rabies/country-risk/index.html

[8] Formularz oraz wszelkie wytycznego dostępne są na stronie CDC pod adresem: https://www.cdc.gov/importation/dogs/dog-import-form-instructions.html

[9] Pełny wykaz państw wysokiego ryzyka w zakresie występowania wścieklizny u psów dostępny jest na stronie CDC pod adresem:  https://www.cdc.gov/importation/dogs/high-risk-countries.html

[10] From August 1, 2024, Onward: Information for Airlines on Dogs Being Imported into the U.S. | Importation | CDC [dostęp: 31.07.2024 r.].

[11] Pełna instrukcja zakresie złożenia wniosku o zezwolenie na przelot psa do USA dostępna jest na stronie CDC pod adresem: https://www.cdc.gov/importation/php/dog-importation-airlines/index.html

Autorzy

dr hab. Krzysztof Koźmiński
Radca prawny, Partner zarządzający+48 602 359 329krzysztof.kozminski@jklaw.pl
Michał Walak
Paralegal+48 22 416 60 04michal.walak@jklaw.pl

Zobacz inne wpisy