Dziennik Gazeta Prawna: PiESEL jako bubel prawny – artykuł autorstwa dr hab. Krzysztofa Koźmińskiego

dr hab. Krzysztof Koźmiński
02.05.2024

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem autorstwa Partnera zarządzającego Kancelarii Jabłoński Koźmiński i Wspólnicy – dr hab. Krzysztof Koźmińskiego, który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej pt. „PiESEL jako bubel prawny”.

Publikacja została poświęcona propozycji ustawy PiESEL, która zakłada rejestrację psów i kotów w ogólnopolskiej bazie danych. Autor artykułu wyraża obawy co do skutków regulacji, zarówno pod względem praktycznym, jak i konstytucyjnym, wskazując na:

  • zagrożenie wzrostem liczby bezdomnych zwierząt, gdy właściciele zdecydują się ich pozbyć, aby uniknąć nowych opłat i kar;
  • techniczne i organizacyjne wyzwania związane z utworzeniem efektywnego rejestru w kraju o niewystarczającej infrastrukturze informatycznej;
  • ignorowanie systemów rejestrowania zwierząt prowadzonych przez organizacje pozarządowe, które funkcjonują na poziomie międzynarodowym.

Czyżby propozycja ustawy PiESEL była przykładem niestarannie przygotowanej regulacji, która może mieć negatywne konsekwencje oraz być nieprzystosowana do realiów funkcjonowania?

Oceńcie sami: przeczytaj artykuł

Autor

dr hab. Krzysztof Koźmiński
Radca prawny, Partner zarządzający+48 602 359 329krzysztof.kozminski@jklaw.pl

Zobacz inne wpisy