Czy sztuczna inteligencja może stać się wsparciem dla sędziów?

dr hab. Krzysztof Koźmiński
02.09.2024

Zachęcamy do lektury kolejnego artykułu w ramach Panelu prawników Dziennika Rzeczpospolita pt. „Sztuczna inteligencja pomoże sędziom, ale ich nie zastąpi” analizuje, jak AI może ułatwić pracę sędziów i zwiększyć efektywność wymiaru sprawiedliwości.

Opinia eksperta Kancelarii Jabłoński Koźmiński i Wspólnicy

Zdaniem naszego eksperta, dr hab. Krzysztofa Koźmińskiego, prof. UW – Partnera zarządzającego Kancelarii Jabłoński Koźmiński i Wspólnicy, AI może przynieść korzyści, takie jak szybka analiza ogromnych zasobów orzecznictwa czy automatyzacja powtarzalnych czynności, co odciąży sędziów i pozwoli im skupić się na najważniejszych aspektach spraw.

Jak zauważa dr hab. Krzysztof Koźmiński, prof. UW, AI nie zastąpi ludzkiego czynnika w procesie orzekania – pozostanie narzędziem wspierającym, ale to doświadczenie, empatia i głęboka znajomość prawa będą wciąż kluczowe.

Podsumowanie wyników głosowania ekspertów

  • 50% Panelistów zdecydowanie zgadza się, że sztuczna inteligencja powinna być postrzegana jako realne narzędzie ułatwiające pracę sędziów.
  • 17% Panelistów zdecydowanie zgadza się, że sztuczna inteligencja może być efektywnym wsparciem w orzekaniu i odblokować sądownictwo z dużej ilości spraw.
  • 17% Panelistów nie zgadza się z tezą, że rozwiązania sztucznej inteligencji powinny być wykorzystywane w sądach jedynie w ograniczonym zakresie i służyć np. automatyzacji procedur i powtarzalnych czynności, co pozwoliłoby sędziom szybciej przygotować się do rozpraw.

W Kancelarii Jabłoński Koźmiński i Wspólnicy nie tylko śledzimy te dynamiczne zmiany, ale także pomagamy naszym klientom zrozumieć i efektywnie wykorzystać potencjał AI w prawie w ramach naszej praktyki: AI Advisory – doradztwo regulacyjne i zgodność.

Artykuł dostępny pod linkiem.

Autor

dr hab. Krzysztof Koźmiński
Radca prawny, Partner zarządzający+48 602 359 329krzysztof.kozminski@jklaw.pl

Zobacz inne wpisy