Za nami Konferencja „Wyzwania Bankowości” poświęcona wyzwaniom, przed którymi stoi polski sektor bankowy
Za nami kolejna edycja konferencji „Wyzwania Bankowości”, poświęconej wyzwaniom, przed którymi stoi polski sektor bankowy.
Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się Partnerzy zarządzający Kancelarii Jabłoński Koźmiński: dr Michał Jabłoński oraz dr hab. Krzysztof Koźmiński, którzy wraz z dr Cezary Stypułkowski – Prezesem Zarządu mBank S.A. oraz Prof. ALK Krzysztofem Kalickim (Katedra Bankowości, Ubezpieczeń i Ryzyka, Akademia Leona Koźmińskiego (Kozminski University) wzięli udział w Panelu III konferencji: „Logika ekonomiczna wyroków sądowych dotyczących kredytów bankowych”, moderowanej przez Prezesa Zarządu Związek Banków Polskich – dr Tadeusz Białek.
Jak podkreślił dr hab. Krzysztof Koźmiński: „W orzecznictwie dotyczącym problematyki kredytowej tak bardzo oderwaliśmy się nie tylko od kanonów ekonomicznych, ale od kanonów prawniczych, czyli np. od zasady proporcjonalności, zasady zakazu retroaktywności, czyli wstecznego działania prawa. (…) Źródłem problemu nie jest tylko i wyłącznie postawa, podejście sędziów, czy TSUE, czy zarzucany im często brak edukacji ekonomicznej. (…)
Prawo konsumenckie w taki sposób, w jaki jest dzisiaj rozumiane zaprzecza nie tylko logice ekonomicznej, ale zaprzecza fundamentom myślenia prawniczego”.
Z kolei dr Michał Jabłoński dodał, że: „Nie są kierowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania o standard oceny abuzywności postanowień (…) tą kwestią się Trybunał nie zajmuje, bo w każdym pytaniu prejudycjalnym, zadawanym przez polski sąd jest założenie, że to postanowienie jest abuzywne (…) Szansę na zmianę tego podejścia dawałyby sądy najwyższych instancji, gdyby te sądy miały odwagę, żeby się takimi sprawami zająć. (….) Bez zmiany paradygmatu myślenia o wymiarze sprawiedliwości, również w kontekście orzekania w takich masowych sprawach, to zakopiemy się na wiele lat.”
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie organizatorom konferencji: Związek Banków Polskich oraz Akademia Leona Koźmińskiego (Kozminski University). Do zobaczenia za rok!
Link do nagrania z konferencji.