Rząd podejmuje walkę z przemocą i dyskryminacją w sporcie

Wojciech Kiełbasiński
24.10.2024

Ministerstwo Sportu i Turystyki („Ministerstwo”) w dniu 18 czerwca 2024 r. opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw[1] („Projekt”). Projekt przeszedł już etap konsultacji społecznych i opiniowania, a w dniu 17 października br. został skierowany do dalszych prac w Sejmie. Aktualnie jest on skierowany do opinii do Krajowej Rady Radców Prawnych, Naczelnej Rady Adwokackiej i Rady Dialogu Społecznego.

Realizowane cele

Głównym celem Projektu jest ograniczenie zjawisk dyskryminacji, przemocy oraz nierównego traktowania w polskim sporcie. Prace nad Projektem zostały rozpoczęte w odpowiedzi na głośne wydarzenia ze świata i Polski (np. sprawa molestowania gimnastyczek w USA czy afery w Polskim Związku Tenisowym). W uzasadnieniu Projektu podkreślono, że interwencja legislacyjna jest konieczna, ze względu na brak wymiernych efektów wcześniejszych działań podejmowanych przez Ministerstwo, np. opracowanie Kodeksu Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych („PZS”) – z racji, że dokument nie miał charakteru wiążącego, wiele związków nie wdrożyło do tej pory żadnych jego wytycznych[2].

Nowe przepisy

Projekt przewiduje dodanie rozdziału 6b zatytułowanego „Przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie”. Nowe przepisy mają zagwarantować m. in.:

  • reprezentację każdej płci w składach zarządów PZS,
  • udział przedstawicieli zawodników kadry narodowej w składach zarządów PZS,
  • pobieranie stypendium przez 12 miesięcy przez członkinie kadry narodowej, po urodzeniu dziecka,

Co więcej, projektodawca ma zamiar nałożenia obowiązku upowszechniania problematyki przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie na kluby sportowe, związki sportowe, PZS oraz spółki zarządzające ligami zawodowymi. Ponadto każdy związek sportowy i PZS będą musiały wyznaczyć pełnomocnika do spraw przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie, który będzie miał za zadanie m. in. monitorowania aktów przemocy i dyskryminacji w sportach, opiniowania projektów aktów i decyzji, czy podejmowania inicjatyw w ramach wydarzeń sportowych w celu upowszechnienia problematyki przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie.

Powołany ma zostać również Rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym działający przy Ministrze Sportu i Turystyki. Do jego zadań ma należeć m.in.:

  • monitorowanie aktów przemocy i dyskryminacji w sporcie,
  • upowszechnianie problematyki przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie,
  • podejmowanie działań, które zmierzają do eliminacji lub ograniczenia skutków przemocy i dyskryminacji w sporcie,
  • opiniowanie projektów aktów prawnych, które dotyczą spraw związanych z przemocą i dyskryminacją w sporcie.

Podsumowanie

Inicjatywę legislacyjną Ministerstwa należy ocenić pozytywnie. Już od lat w debacie publicznej naświetlane są liczne problemy natury dyskryminacyjnej i przemocowej polskiego sportu, i jak do tej pory żadne z podejmowanych działań nie przyczyniło się choćby do ich zniwelowania. Mimo, że Projekt jest na początku ścieżki legislacyjnej w Sejmie, to warto przygotować się do nadchodzących zmian, w szczególności poprzez ewaluację dotychczasowego ładu wewnętrznego. W wielu przypadkach mogą być również konieczne istotne zmiany w składach osobowych czy wewnętrznych aktach prawnych klubów sportowych, związków sportowych czy PZS.


[1] Uzasadnienie do Projektu – legislacja.gov.pl/docs//2/12386311/13065511/dokument687647.pdf

[2] Zob. orka.sejm.gov.pl/Druki10ka.nsf/Projekty/10-020-239-2024/$file/10-020-239-2024.pdf

Autorzy

Wojciech Kiełbasiński
Of Counsel, Radca prawny+48 22 416 60 04wojciech.kielbasinski@jklaw.pl
Patryk Grochowski
Associate+48 22 416 60 04patryk.grochowski@jklaw.plAssociate

Zobacz inne wpisy