Nowe przepisy dotyczące lotów dronami w Polsce. Jakie zmiany wprowadzono?

dr hab. Krzysztof Koźmiński
31.05.2024

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (dalej jako: „PAŻP”) oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego (dalej jako „ULC”) wprowadziły Krajowy System Informacji Dronowej (dalej jako „KSID”). System ten został stworzony w celu ułatwienia procedur rejestracyjnych zarówno dla operatorów, jak i pilotów dronów. Jakie zmiany czekają operatorów bezzałogowych statków powietrznych?

Rozwiązania dotychczasowe

Do momentu wprowadzenia KSID w życie operatorzy/piloci dronów mieli możliwość korzystania z rządowej strony internetowej ULC pod adresem: https://drony.ulc.gov.pl/. Zgłaszanie lotów odbywało się z kolei przez stronę (Check-In PANSA) prowadzoną przez PAŻP. Z początkiem kwietnia dotychczasowa strona https://drony.ulc.gov.pl/. przestała pełnić swoją funkcję, a obecnie osoby, które chcą zarejestrować się jako operator drona, muszą skorzystać z nowej platformy (https://drony.gov.pl/).

Nowy system rejestracji dronów

Z dniem 4 kwietnia 2024 roku uruchomiony został KSID. Platforma ta obejmuje wszystkie kluczowe usługi dla pilotów dronów, w tym rejestrację oraz szkolenia online. Omawiany system oferuje operatorom wiele możliwości, zapewniając wygodny dostęp do informacji i ułatwiając załatwianie wybranych spraw administracyjnych. Do jego najważniejszych funkcji należą:

  • nowa rejestracja operatora drona;
  • wszystkie informacje o aktualnych uprawnieniach i kwalifikacjach;
  • automatyczne przypomnienia systemu o zbliżających się terminach upływu ważności uprawnień;
  • bezpieczne uwierzytelnianie danych i elektroniczne podpisywanie dokumentów;
  • obszerna bazę producentów i modeli dronów, dzięki czemu ułatwia dodawanie urządzeń do konta użytkownika;
  • składanie oświadczeń, uzyskiwanie zezwoleń od ULC, jak i pozyskiwanie informacje o swoich uprawnieniach;
  • wprowadzenie dedykowanego komunikatora, który pozwala szybko skontaktować się z pracownikami ULC w określonych sprawach;
  • szkolenia online, w tym elektroniczne przejście szkolenia i testu w podkategoriach A1/A3 kategorii otwartej.

Nowa aplikacja Drone Tower

W dniu 15 kwietnia swoją premiera miała nowa oficjalna aplikacja opracowana przez PAŻP, służąca do zgłaszania lotów dronem na terenie Polski. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przed każdym lotem drona o masie przekraczającej 250 gramów, operator/pilot zobowiązany jest uzyskać zgodę z PAŻP na przelot. Nowa aplikacja ułatwia dokonywanie takich zgłoszeń. Wcześniej operatorzy dronów musieli korzystać z aplikacji zewnętrznej. Co więcej nowa aplikacja dostępna jest zarówno na urządzenia z systemem IOS (App Store) jak i android (Google Play). Oferuje ona operatorom szereg udogodnień, a w tym

  • szybki check-in;
  • dane na temat pogody i stref geograficznych, oraz
  • aktualizowane alerty w formie pop-upów, które dostarczają informacji dotyczących między innymi zmian w misji lub nowych stref geograficznych.

Więcej informacji na temat nowej aplikacji można znaleźć na stronie: https://drony.gov.pl/drone-tower.

Stanowisko praktyków

Zdaniem ekspertów z Kancelarii Jabłoński Koźmiński wprowadzone zmiany poprzez uruchomienie KSID oraz debiut aplikacji Drone Tower to odpowiedź na rosnące wymagania branży i potrzeby zarówno operatorów, jak i pilotów bezzałogowych statków powietrznych. Narzędzia te nie tylko mają szansę usprawnić proces rejestracji i zarządzania operacjami, ale też zapewniają wygodniejszy dostęp do informacji i zwiększają bezpieczeństwo lotów bezzałogowych statków powietrznych.

Prawnicy z Kancelarii Jabłoński Koźmiński posiadają doświadczenie w zakresie prowadzenia skomplikowanych spraw oraz doradztwa w obszarze prawa lotniczego, w tym bezzałogowych statków powietrznych. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości dotyczących tego zagadnienia serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Autorzy

dr hab. Krzysztof Koźmiński
Radca prawny, Partner zarządzający+48 602 359 329krzysztof.kozminski@jklaw.pl
Michał Walak
Paralegal+48 22 416 60 04michal.walak@jklaw.pl

Zobacz inne wpisy