Edukacja prawników a przyszłość arbitrażu – petycja dr Łukasza Wydra do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Kilka miesięcy temu dr Łukasz Wydra, Lider praktyki Arbitrażu w Kancelarii Jabłoński Koźmiński i Wspólnicy wystosował do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do wiadomości Ministerstwa Sprawiedliwości petycję, która podkreśla potrzebę uwzględnienia alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR), w tym mediacji i arbitrażu, w programach studiów na wydziałach prawa. Celem tej inicjatywy jest promocja arbitrażu jako skutecznego narzędzia rozstrzygania sporów, które mogłoby znacząco odciążyć polskie sądy.
W Polsce arbitraż pozostaje wciąż mało wykorzystywany, mimo że oferuje szybkość, poufność oraz stabilność rozstrzygnięć. Średni czas postępowania arbitrażowego wynosi około roku, co stanowi istotną przewagę w porównaniu do kilkunastu miesięcy, jakie często trzeba czekać na rozstrzygnięcie w sądach państwowych. Kluczową barierą jest jednak brak świadomości i edukacji w zakresie ADR zarówno wśród prawników, jak i przedsiębiorców.
Z przyjemnością informujemy, że na początku grudnia br. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego udzielił odpowiedzi na petycję dr Łukasza Wydry. W swojej odpowiedzi Minister Nauki podkreślił autonomię programową uczelni, jednocześnie informując, że skierował pismo do konferencji rektorów, takich jak KRASP, z prośbą o przedstawienie tej kwestii uczelniom prowadzącym studia prawnicze. Celem jest analiza możliwości pogłębienia programów studiów o zagadnienia związane z ADR, w tym szczególnie arbitrażem i mediacją.
To potrzebny krok w kierunku popularyzacji alternatywnych metod rozwiązywania sporów w Polsce, które mogą znacząco odciążyć sądy państwowe i przyspieszyć procedury gospodarcze. Wierzymy, że edukacja prawnicza wzbogacona o praktyczną wiedzę z zakresu ADR przyczyni się do wzrostu efektywności wymiaru sprawiedliwości oraz lepszego przygotowania absolwentów do wyzwań rynku prawniczego.
Cieszymy się, że Kancelaria Jabłoński Koźmiński i Wspólnicy może mieć swój wkład w rozwój edukacji prawniczej w Polsce. Zachęcamy do śledzenia naszych dalszych działań na rzecz promocji arbitrażu i mediacji.
Zarazem, zachęcamy do współpracy wszystkich komu leży na sercu dobro polskiego arbitrażu.